5 rad jak uczyć się angielskiego w domu

Nauka każdego języka obcego wymaga powtórzeń. Nawet jeśli uczestniczymy w kursie językowym, nauka jest bardziej efektywna, gdy wspieramy ją pracą w domu. Jak więc uczyć się języka w domu? Jak powtarzać materiał? I... o czym w tej nauce zapominamy najczęściej?

❤ To, czego się uczymy warto powtarzać na głos.Choć może nam się wydawać, że wiemy jak coś przeczytać (w naszej głowie brzmi dobrze), ale gdy nagle, bez przećwiczenia, stajemy przed wyzwaniem powiedzenia czegoś na głos, wszystko brzmi... jakoś dziwnie. Często przyczyną jest właśnie to, że nie ćwiczymy wymowy na głos. A inaczej niż na głos nie da się. Co więcej, powtarzanie na głos pozwala nam lepiej utrwalić materiał.


❤ W nauce ważny jest przejrzysty materiał. Oznacza to co najmniej dwie rzeczy - sprawdzoną i poprawną treść oraz łatwiejszą do przyswojenia formę. Szukając treści, najlepiej postawić na teksty pisane (lub mówione) przez native speakerów. Lepszym internetowym źródłem informacji będą więc strony brytyjskie i amerykańskie niż blogi tłumaczone na angielski lub inne tłumaczenia amatorskie. Jeśli chodzi o formę - tekst lub nagranie dobrze podsumować rysunkiem, tabelką, czy wykresem, które będą łatwiejsze do zapamiętania lub wypisać i przetłumaczyć słowa, których nie zrozumieliśmy.
❤ Dobrze jest wspierać swoją naukę kolorowymi materiałami. Nie bez powodu podręczniki do nauki języków są takie kolorowe. Nie od dziś wiadomo, że znacznie trudniej przyswoić materiał pisany tekstem ciągłym i tylko czarnym atramentem. Uczenie się ułatwią kolorowe materiały (niekoniecznie podręczniki). Możemy tworzyć mapy myśli, używać kolorowych zakreślaczy, czy uczyć się z barwnych "gotowców" - np. drukowanych fiszek, opisanych obrazków, filmów, czy komiksów. Często gotowe materiały zamieszczamy na naszym facebookowym fun page'u - może warto skorzystać? --> TUTAJ


❤ Jeśli tradycyjne metody nie przynoszą skutku - dlaczego nie skorzystać z dobrodziejstw technologii? Powszechny dostęp do internetu, możliwość ściągania darmowych aplikacji daje dużo nowych możliwości poznawania języka. Dla początkujących i średniozaawansowanych dobra będzie aplikacja "Duolingo", do nauki słownictwa można wykorzystać też "Trenera Słówek" (Language Course S.L.), a gramatykę powtarzać z "English Grammar Test".
❤ O czym często zapominamy? Nie warto się martwić popełnianymi błędami, a już na pewno nie można pozwolić, by strach przed nimi uniemożliwił nam mówienie. Po pierwsze - błędy zawsze można poprawić, po drugie - pomyki także uczą, może nawet bardziej niż sukcesy? I po trzecie, nie ma nic złego w myleniu się. Popełniane błędy uczą pokory, która jest potrzebna właściwie w każdej nauce.
Patrycja Olejniczak