Nauka języka jako postanowienie noworoczne

Wraz z Nowym Rokiem wielu z nas przygotowuje tzw. "New Year's Resolutions", czyli po prostu spis postanowień noworocznych. Jak im sprostać? Jak nie poddać się przed końcem stycznia, a może nawet i dotrwać do końca 2017 roku? Poniżej kilka rad, przydatnych nie tylko wtedy, gdy postanowieniem jest nauczenie się języka obcego.


Po pierwsze - należy ustalić cel. (Co chcemy zmienić? Czego chcemy się nauczyć? Czego dokonać?) 

Po drugie - noworoczny cel (właściwie każdy cel) powinien być jasno sprecyzowany. (Chcę się nauczyć języka obcego? W jakim zakresie? Na jakim poziomie? Na czym mi szczególnie zależy? Ile mogę poświęcić na to czasu? Jaki chcę osiągnąć rezultat? Kiedy chcę go osiągnąć?)

Po trzecie - cele mogą być małe, a mogą być ogromne, ważne, żeby cel był realny, możliwy do osiągnięcia (O ile realnym jest nauczenie się 1000 nowych słówek... na przykład w 3 miesiące, o tyle mało prawdopodobne jest, że z poziomu początkującego w rok uda nam się zostać biegłym mówcą w języku obcym)

Po czwarte - łatwiej osiągnąć stawiane sobie wyzwania, gdy skojarzmy je z czymś przyjemnym, np. nauczenie się języka angielskiego --> łatwiejsza komunikacja podczas zagranicznych wczasów, większe prawdopodobieństwo osiągnięcia awansu w pracy, poprawy stopni w szkole, czy - co najważniejsze - samozadowolenia. 
A nauka może być przyjemna.

Po piąte - samodyscyplina; nie od dziś wiadomo, że czynności wykonywane regularnie, przynoszą lepsze efekty :)

Szczęśliwego Nowego Roku i wytrwałości w realizowaniu celów życzy 

Jolly Jelly Szkoła Języków Obcych w Opolu Lubelskim